Panele jałowcowe do sauny

Akcesoria

Nowoczesne sauny są wyposażone w różne akcesoria – oświetlenie LED w różnych kolorach, piloty i inne nowoczesne gadżety. Panele jałowcowe to klasyczny dodatek do sauny fińskiej. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i zastosowaniom boazerii jałowcowej oraz dowiemy się, jak i gdzie ją zamontować.

Dlaczego jałowiec?

Do budowy sauny można wykorzystać różne materiały, ale jednym z najpopularniejszych paneli dekoracyjnych jest drewno jałowca. Dlaczego? Co czyni go tak wyjątkowym?

  1. Lecznicze właściwości jałowca znane są od czasów historycznych. Olejki eteryczne z jałowca zabijają do 30% zarazków w powietrzu wewnątrz pomieszczeń. Mogą pomóc złagodzić bóle głowy, stres, bezsenność, a nawet nadciśnienie. Wdychanie żywicznych oparów jest pomocne przy chorobach układu oddechowego, napięciach nerwowych, zmęczeniu fizycznym. Wzmacnia układ odpornościowy i metabolizm.
  2. Aromat jest delikatny, przyjemny, lekko cierpki, z nutą goryczy. Zapach jałowca jest dyskretny i nie męczący, jak to bywa w przypadku bardziej agresywnych i ostrych zapachów.
  3. Naturalny materiał – w dzisiejszych czasach jest ogromne zapotrzebowanie na naturalność. Panele jałowcowe w pełni odpowiadają współczesnej modzie i potrzebom.
  4. Piękna faktura – jak każde drewno, jałowiec ma swój charakterystyczny wzór na przekroju. Cienkie, mocno ściśnięte pierścienie roczne tworzą na każdym szlifie niepowtarzalny wzór, czyniąc go wyjątkowym.
  5. Gęstość drewna jałowca jest bardzo cenną właściwością materiału przeznaczonego do stosowania w wilgotnym środowisku. Jałowiec nie wchłania dobrze wilgoci, nie pęcznieje po zmoczeniu i nie kurczy się. Nie pęka jak wiele innych rodzajów drewna.
  6. Drewno jałowca jest odporne na gnicie – również ważna cecha dla sauny, gdzie zawsze jest wilgotno. Drewno impregnowane żywicą jest niepodatne na działanie grzybów i pleśni. Jeśli wysuszone i traktowane prawidłowo, będzie trwać dziesiątki lat w panelu.

Panele jałowcowe do sauny – piękny i użyteczny akcesorium

Gdzie zamontować panel z jałowca w saunie?

W większości przypadków panel jest używany jako niezależny element dekoracyjny. Złożony jak mozaika z małych elementów, zdobi każde pomieszczenie.
Projektanci zalecają pokrycie nim największej ściany w pomieszczeniu. Najlepiej zrobić to umieszczając go przed drzwiami wejściowymi. Stylowa dekoracja na suficie łaźni parowej lub pokoju wypoczynkowego. Panel świetnie wyglądałby również nad ławkami, zwłaszcza jeśli udekorujemy go oświetleniem RGB.

Wystarczy użyć wyobraźni, a wymyślisz wiele opcji na to, gdzie powiesić panel jałowcowy w swojej saunie. 🙂

Należy jednak pamiętać, że paneli nie wolno wieszać obok pieca ani w pobliżu pojemników z wodą.

Czy mogę sam zrobić panel z drewna jałowca?

Tak, można samodzielnie wykonać panel z drewna jałowca.

Jeśli udało Ci się kupić piłowane gałązki jałowca, jesteś już w połowie drogi! Jeśli masz dostęp tylko do całych gałęzi drzew, będziesz potrzebował narzędzia do przycinania i polerowania.

Najlepszy surowiec pochodzi z naturalnego suszenia drzewa. Pnie jałowców zyskują najsilniejszy aromat przez kilka lat. Uwalnia się to potem przez dziesiątki lat w trakcie używania produktów z nich wykonanych.

Wielkość przetartych drewnianych kręgów jest niewielka, około 2-5 cm. Im mniejszy rozmiar, tym więcej czasu zajmie komponowanie i klejenie.

Aby uzyskać bardziej wyrazisty efekt, warto wybrać elementy w różnych odcieniach. Taka technika da efekt półcieniowania lub strefowania, co dodatkowo upiększy rękodzieło.

Jako podłoże stosuje się sklejkę i płyty drewniane. Najlepszą opcją jest panel wykonany z drewna cedrowego. Jego drewno jest również obdarzone przyjemnym zapachem, który będzie harmonijnym towarzyszem zapachu jałowca.

Układaj kawałki jak najciaśniej, tak aby między cięciami nie było prawie żadnych przerw. Najlepszej jakości panele wykonane są z pasków drewna, które zostały pozbawione kory. Wycinki drewna przykleja się do podstawy za pomocą kleju. Czasami stosuje się wkręty samogwintujące, ale nie jest to zbyt ładne.

Aby drewniane kawałki pachniały jasno i mocno, nie wolno ich traktować żadną impregnacją. Oleje, lakiery i wszelkie inne preparaty zamykają mikropory, przez które uwalniane są olejki eteryczne jałowca.

Jeśli zapach panelu z czasem się zużyje, można go „odmłodzić”. Wystarczy usunąć szlifierką cienką warstwę drewna z powierzchni, tym samym ją polerując. Sauna znów wypełni się żywicznym, leczniczym zapachem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące paneli jałowcowych

Jak dbać o panel?

Okresowo należy przetrzeć powierzchnię suchą szmatką. Nie należy stosować żadnych detergentów, ponieważ blokują one pory drewna.

Jak długo może pachnieć panel jałowcowy?

To zależy od jakości materiału. Dobre drzewo wydziela zapach przez ponad 10 lat.

Jak plastry jałowca są przymocowane do podstawy i z czego są wykonane?

Plastry jałowca mocowane są do podstawy za pomocą kleju stolarskiego odpornego na wysoką temperaturę. Podstawa najczęściej wykonana jest ze sklejki.

Artykuł ten ma wyłącznie charakter informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Przed rozpoczęciem korzystania z sauny lub wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w swoim stylu życia, zalecamy konsultację z lekarzem.

Udostępnij znajomym
Saunka